2012 m. gruodžio 10 d., pirmadienis

Sosnovskio barštis (Heracleum Sosnowskyi Manden.)



2001 metais Sosnovskio barštis buvo įrašytas į Kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą. Vėliau jis įrašytas ir į Invazinių Lietuvoje organizmų rūšių sąrašą. Todėl su šia piktžole kovojama visur, kur tik ji auga.
Jau rugpjūčio mėnesį Sosnovskio barštis subrandina sėklas ir jos pasklinda gana toli, užkrėsdamos naujus plotus. Žiedynų nukirtimas ir šalinimas stipriai sumažina plitimą ir dauginimąsi sėklomis.
Herbicidais Sosnovskio barštį tikslinga naikinti kai augalo aukštis siekia iki 30 cm. Herbicidų negalima naudoti vandens telkinių pakrantėse, gyvenamosiose vietovėse, saugomose ir draudžiamose zonose. Sosnovskio barščius purkšti herbicidais reikia pradėti anksti pavasarį, kol augalai maži (iki 20-30 cm ). Ne vieno mokslininko teigimu, tada, kai Sosnovskio barštis pasiekia 50 cm aukštį, herbicidai nebūna efektyvūs.
Naikinti peraugusį Sosnovskio barštį galima vieninteliu būdu - mechaniniu. Augalus nepatartina pjauti benzopjūklu, nes jo skystis gali užtikšti ant neapsaugotų kūno dalių. Išstypusį šį augalą geriausia iškasti kastuvu, kai iki dešimties cm gylio nukertamos jo šaknys. Tai galima daryti ankstyvą pavasarį, kai pradeda augti pirmieji lapai, ir kartojama vasaros viduryje. Šaknis reikia nukirsti 10 cm gylyje ir sunaikinti, kad neatželtų. Ištrauktos šaknys gali būti paliekamos dirvožemio paviršiuje džiūti arba sukraunamos į krūvas, išvežamos ir sunaikinamos (sudeginamos). Veiksminga kovos su Sosnovskiais priemonė – gilus, iki 25 centimetrų, arimas anksti pavasarį, nes tokiame gylyje sėklos tampa nedaigiomis.
Šį augalą galima naikinti tik debesuotą ar lietingą dieną.