2012 m. gruodžio 10 d., pirmadienis

Sosnovskio barštis (Heracleum Sosnowskyi Manden.)



2001 metais Sosnovskio barštis buvo įrašytas į Kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą. Vėliau jis įrašytas ir į Invazinių Lietuvoje organizmų rūšių sąrašą. Todėl su šia piktžole kovojama visur, kur tik ji auga.
Jau rugpjūčio mėnesį Sosnovskio barštis subrandina sėklas ir jos pasklinda gana toli, užkrėsdamos naujus plotus. Žiedynų nukirtimas ir šalinimas stipriai sumažina plitimą ir dauginimąsi sėklomis.
Herbicidais Sosnovskio barštį tikslinga naikinti kai augalo aukštis siekia iki 30 cm. Herbicidų negalima naudoti vandens telkinių pakrantėse, gyvenamosiose vietovėse, saugomose ir draudžiamose zonose. Sosnovskio barščius purkšti herbicidais reikia pradėti anksti pavasarį, kol augalai maži (iki 20-30 cm ). Ne vieno mokslininko teigimu, tada, kai Sosnovskio barštis pasiekia 50 cm aukštį, herbicidai nebūna efektyvūs.
Naikinti peraugusį Sosnovskio barštį galima vieninteliu būdu - mechaniniu. Augalus nepatartina pjauti benzopjūklu, nes jo skystis gali užtikšti ant neapsaugotų kūno dalių. Išstypusį šį augalą geriausia iškasti kastuvu, kai iki dešimties cm gylio nukertamos jo šaknys. Tai galima daryti ankstyvą pavasarį, kai pradeda augti pirmieji lapai, ir kartojama vasaros viduryje. Šaknis reikia nukirsti 10 cm gylyje ir sunaikinti, kad neatželtų. Ištrauktos šaknys gali būti paliekamos dirvožemio paviršiuje džiūti arba sukraunamos į krūvas, išvežamos ir sunaikinamos (sudeginamos). Veiksminga kovos su Sosnovskiais priemonė – gilus, iki 25 centimetrų, arimas anksti pavasarį, nes tokiame gylyje sėklos tampa nedaigiomis.
Šį augalą galima naikinti tik debesuotą ar lietingą dieną.

2012 m. lapkričio 24 d., šeštadienis

Antalieptės Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia

Arūnas Giraitis

Dabar stovinti Antalieptės miestelyje, Šventosios dešiniajame krante, prie Dusetų-Daugailių kelio mūrinė bažnyčia pastatyta 1732-1760 m. Livonijos kašteliono (1737-1744) Jono Mykolo Strutinskio lėšomis.

Antalietė nuo 1620 m. priklausė grafams Berlič-Strutinskiams. Nuo 1675 m. Antalieptė turėjo miestelio teises, turgaus ir prekymečio privilegijas. Tuo metu pastatyta ir pirmoji Antalieptės bažnyčia (iki 1685 m., nes nuo tų metų pradėtos rašyti metrikų knygos).
Apie 1700 metus Jono Mykolo Strutinskio globojami Antalieptėje įsikūrė vienuoliai – basieji karmelitai.

2012 m. lapkričio 20 d., antradienis

PRAŠYMŲ IŠMOKĖTI KOMPENSACIJĄ PATEIKIMAS


Prašymai išmokėti kompensaciją už prieinamų visuomenei lankyti privačios nuosavybės valstybės saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų išlaidas teikiami Kultūros paveldo departamentui kiekvienais metais iki spalio 15 d.
Kartu su prašymu pateikiami avarijos grėsmės pašalinimo, konservavimo, restauravimo darbų kiekvieno etapo – prieš atliekant darbus, darbų metu ir juos baigus – fotofiksacijos dokumentai, kuriuose aiškiai ir suprantamai matytųsi pokyčiai ir atlikti darbai.
Prašymus nagrinėja Kultūros paveldo departamento direktoriaus įsakymu dvejiems metams sudaroma 5 narių darbo grupė. 
Daugiau informacijos žiūrėkite čia: 

2012 m. spalio 10 d., trečiadienis

Partizanų ir bolševizmo aukų kapavietė Utenoje

 1993 metais buvo pastatyta koplyčia žuvusiems šiuose kraštuose Lietuvos partizanams atminti.

Utenoje, Užpalių g., prie Dauniškio ežero esančioje kapavietėje (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 17265) užkasti šie partizanai ir kitos bolševikų aukos: 
Mindaugas Barisa Rimtautas. Vytauto apygardos štabo adjutantas. Žuvo 1948 m. birželio 29 d.

Jonas Čičelis Tėvas (1905-1951-04-10-11). Priklausė Lokio rinktinės apsauginiam būriui.
Aleksas Jakštonis Šamas
Balys Jakštonis
Vladas Jakštonis Voveris
Genė Juodagalvytė. Partizanų ryšininkė. Žuvo 1946 m. Skaistašilyje.
Jonas Karvelis
Vincas Kaulinis Miškinis
 

Iš kairės: Vytauto apygardos vadas
Vincas Kaulinis-Miškinis, Rytų Lietuvos
(Karaliaus Mindaugo) srities vadas Jonas
Kimštas -Žalgiris ir Algimanto apygardos
vadas Antanas Slučka-Šarūnas.

Antanas Lapienis-Pempė, Demonas (1912-03-22 - 1951-04-06).


Liūto rinktinės vadas Antanas Lapienis-Pempė

Vytautas Lesnikovas Putinas
Jonas Morkūnas
Antanas Palevičius
Vladas Patumsis Aukštaitis (1914-1949). Gimė Antakalnių k., Utenos vls. Lietuvos kariuomenės puskarininkis, vokiečių okupacijos metais buvo seniūnas. Nuo 1944 m. rudens slapstėsi, sudarė Aitvaro partizanų būrį ir jam vadovavo. Būrys veikė Skudutiškio, Suginčių apylinkėse. Nuo 1946 12 buvo Ąžuolo kuopos vadas, kol Papiškių k. buvo išduotas agento Ruonio (Pranas Gečys). Žuvo 1949 09 28.
Jonas Pelėda Tankas, g. 1920 m. Panatryčio k., Kuktiškių vls., valstiečių šeimoje. Žuvo 1948 02 15 Adolfo Braškaus sodyboje, Dotenių k. Kartu žuvo K.Gaivenis, A. Graužinis, B.Bikus, D.Stundžia bei J.Šinkūnas ir šeimininkas su dukrele Aldute.
Leonas Rusakevičius Tėvas, gimęs Padusčio k., Antalieptės vls. Partizanavo Kačiūnų k., Kuktiškių vls. Žuvo Jono Tartilo klojime 1947 04 03 kartu su M.Mališausku ir A. Kaušylu.
SAULIUS JONAS - Viršaitis, g. 1924 m. Pagrandos (Ivainiškių) k., Tauragnų vls. Partizanas. Žuvo 1949 09 21 Lukošiūnų k., Tauragnų vls. kartu su K.Meidumi, B.Berčiumi ir V.Vilūnu.
Jonas Šutinys 
Silva Urbonas 
Jonas Žemaitis Maumedis (1916?-1949).
Jonas Žemaitis Maumedis



1946m. birželio mėn. Vytauto apygardos vado P.Zinkevičiaus iniciatyva vietoje sunaikintos Šarūno rinktinės buvo įkurta nauja - Liūto rinktinė, veikusi Utenos apskrityje. Liūto rinktinės vadu buvo paskirtas V.Pakštas, pavaduotoju-Bronius Kalytis-Liutauras, Siaubas. 1946 08 25 V.Pakštą pakvietus į apygardos štabą, rinktinės vadu buvo paskirtas Vincas Kaulinis-Miškinis.


Mūsų partizanai buvo nugalėti ne tiek kariuomenės jėga, kiek komunistų partijos ir čekistų operatyvininkų suplanuotomis priemonėmis (trėmimais, suvarymu j kolūkius, agentų verbavimu, žiauriais tardymais ir pan.). Vis dėlto tai buvo grėsminga jėga.
Partizanai buvo pagrindinė kliūtis įsigalėti okupaciniam režimui, tad juos ir mėginta sutriuškinti nesiskaitant su priemonėmis.
1944-1945 m. Lietuvos gyventojus okupantai mėgino palaužti kazokiška puolimo taktika, raudonųjų dažnai naudota pilietiniame kare, kai gausiomis jėgomis būdavo nusiaubiama kuo didesnė teritorija, sunaikinami atviri pasipriešinimo židiniai, siekiant įbauginti nužudomas vienas kitas, o kartais ir daugiau nekaltų žmonių ir nuskubama toliau. Po tokių antpuolių likdavo išžudyti ir išgąsdinti žmonės, sudegintos sodybos. Tuo laikotarpiu gausūs NKVD daliniai - per 20 pulkų - nesudarė pastovių įgulų; kelias dienas ar savaites pasiautėję vienoje vietoje, jie būdavo perkeliami į kitą.


Pastoviau buvo įsikūrę keturi 4-osios ŠD pulkai ir pagalbiniai NKVD pulkai - du trys konvojiniai pulkai ir 14-osios NKVD divizijos 211-asis pulkas, turėjęs saugoti geležinkelį ir tiltus. Svarbiausias NKVD kariuomenės viršininkas Lietuvoje 1944-1945 m. buvo SSRS NKVD liaudies komisaro pavaduotojas gen. plk. A. Apolonovas.
Kol frontas kirto Lietuvos teritoriją, t. y. nuo 1944 m. liepos mėn. iki 1945 m. vasario mėn., NKVD dalinių veiklą Lietuvoje koordinavo trečiasis L. Berijos pavaduotojas I. Serovas.


1946 m. gegužės mėn. J. Bartašiūnas savo įsakymais paskiria įgulų viršininkus MGB apskričių skyrių ir valsčių poskyrių viršininkų pavaduotojais kariuomenės reikalams, jų pareigas sudvejindamas (beje, čekistų praktikoje tai buvo dažnas reiškinys).


1947 m. sausio 21 d. įsakymu stribų būriai, buvę pavaldūs LSSR MVD, buvo perduoti MGB žinion, jiems vadovauti sudarytas specialus poskyris. Vietose stribų būriams vadovavo MGB apskričių skyrių viršininkai, valsčiuose – MGB valsčių poskyrių viršininkai. Tiesiogiai vadovauti stribų būriams į apskritis buvo nusiųsti MGB vyr. operatyviniai įgaliotiniai, kurie, 1948 m. sausio mėn. įsteigus stribų būrių štabus, tapo tų štabų viršininkais.

Nuo 1946 m. pradžios karinėms operacijoms prieš partizanus vis dažniau naudotos specialios agentų smogikų grupės. Jos buvo organizuojamos iš besilegalizavusių, suimtų, perverbuotų partizanų. 1946 m. gegužės mėn. buvo suformuota centrin aėgentų smogikų grupė, vadovaujama A. Sokolovo, pavaldi LSSR MVD UBB. 1947 m. vasario mėn. ji tapo LSSR MGB 2-N valdybos padaliniu, jai vadovavo valdybos 2-ojo skyriaus 5-asis poskyris (viršininkas N. Sokolovas, nuo 1947 m. pabaigos - N. Čiurakovas), vėliau _ 2-ojo skyriaus 3-iasis poskyris.

SSRS vidaus reikalų ministro 1949 m. spalio 17 d. įsakymu milicija taip pat buvo perduota MGB žinion. Milicijos valdybas ir skyrius sudarė kriminalinės paieškos, kovos su socialistinio turto grobstymu, operatyvinis bei kontržvalgybos skyriai, mokslinis techninis poskyris ir kitos tarnybos, reglamentavusios visas sovietinio gyvenimo sritis. 1950 m. rugpjūčio mėn. MGB atiteko ir buvęs MVD Operatyvinės paieškos skyrius (Otdel operativnogo rozyska, OOR) bei operatyvinė paieškos užkarda (operativno-rozysknaja zastava, ORZ). Operatyvinės paieškos skyrius ieškojo pabėgusiųjų iš lagerių, Raudonosios armijos ir karo belaisvių stovyklų. Taigi 1950 m. MGB buvo sutelkta visa totalitarinės valstybės teroro vykdymo jėga.

Pasikeitus administraciniam Lietuvos teritorijos padalijimui buvo pakeista ir MVD bei MGB struktūra. Be centrinių aparatų, buvo įsteigtos MVD ir MGB sričių valdybos - UMVD (Upravlenije ministerstva vnutrennich del) ir UMGB (Upravlenije ministerstva gosudarstvennnoj bezopasnosti), o rajonuose - MVD ir MGB rajonų skyriai.

Nutarimas apie Lietuvos SSR MVD ir MGB sujungimą priimtas 1953 m. kovo pabaigoje, o balandžio mėn. buvęs LSSR vidaus reikalų ministras J. Bartašiūnas ir buvęs LSSR valstybės saugumo ministras P. Kondakovas pasirašė priėmimo-perdavimo aktą, kuriuo naujajam LSSR vidaus reikalų ministrui P. Kondakovui buvo perduotas LSSR MVD aparatas.
Tokia struktūra gyvavo iki 1954 m. balandžio 1 d., kai buvo įsteigtas Valstybės saugumo komitetas (KGB).



Antrosios bolševikų okupacijos (1944-1959) metais iki gyventojų surašymo dienos, bolševikai: a) mobilizavo prievarta karui su vokiečiais, b) vykdė terorą prieš tuos, kurie buvo ėję kurias nors pareigas - kolaboravę su vokiečiais karo metu, c) sunaikino kolchozinant žemės ūkį ir d) žuvo partizanų kovose su NKVD kariuomenė, su „stribais" ir buvo išvežti Sibiran į vergų stovyklas iš viso apie 420595 Lietuvos gyventojai.


Lietuvių genocido vykdytojai:
NKVD- MVD Utenos apskr. skyriaus virš. mjr. Dmitrijus Aleksandrovičius Česnokovas 1944 m. liepa -1947 m. kovas.
NKVD Utenos apskr. skyriaus virš. pavaduotojas Jonas Abukauskas 1944 m. liepa-1946 m. gegužė.
MVD Utenos apskr. skyriaus virš. pavaduotojas Vladimiras Petrovičius Artomonovas 1946 m. gegužė-1948 m. gruodis.
NKGB Utenos apskrities skyriaus viršininkas Jonas Povilaitis 1944 m. liepa-1945 m. lapkritis.
NKGB Utenos apskrities skyriaus viršininkas Pavelas Nikolajevičius Strižovas 1945 m. gruodis – 1946 m. rugsėjis.
MGB Utenos apskrities skyriaus viršininkas pulkininkas Dmitrijus Sergejevičius Malychas 1946 m. spalis- 1950 m. liepa.
Vilniaus srities MGB Utenos r. sk. viršininkas majoras Nikolajus Aleksandrovičius Sokolovas 1950 m. liepa-1953 m. balandis (nuo 1949 m. gegužės iki 1950 m. liepos buvo MGB Utenos rajono skyriaus viršininko pavaduotojas).
MGB Utenos rajono skyriaus viršininko pavaduotojas vyresnysis leitenantas Filimonovas 1952 m.
NKVD Utenos apskrities Kuktiškių valsčiaus poskyrio viršininkas jaunesnysis leitenantas Novikovas 1945 m.

 Šaltiniai ir literatūra:
LYA.F.K-1.Ap.3.B.1619.L.189,
LYA.F.K-1.Ap.3.B.1804.L.298
LYA.F.K-1.Ap.3. B. 1616. L. 140-142,214
LYA.F.K-l.Ap3.B.1617.L.l 11
LYA. F. K-l.Ap.3.B.1804. L. 177,178 
Barisa J. Gyvenome vien tik viltimi. K. 1998
Kipras Bielinis.
http://www.partizanai.org/failai/html/laisves-kaina.htm 
http://www.partizanai.org/failai/html/zadejom-laisve-parnesti.htm 

2012 m. rugsėjo 19 d., trečiadienis

Europos paveldo dienų renginiai Anykščiuose

Banners
Arūnas Giraitis
 
Anykščių menų centras rugsėjo 19 d. pakvietė į Europos paveldo dienų renginį „Vietos dvasia ir kultūros paveldas“. Jame dalyvavo architektas, paveldosaugininkas prof. Jonas Rimantas Glemža; Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Džiovėnas; Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Utenos teritorinio padalinio vedėjas Arūnas Giraitis; Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus Kultūros vertybių apsaugos specialistė Daiva Stankevičienė. 17 val. koncertavo varinių pučiamųjų instrumentų kvintetas „BraSSpalvos“. Anykščių menų centre iki rugsėjo 23 dienos veiks Jono Biliūno gimnazijos foto būrelio darbų paroda "Senieji Anykščiai".



Susitikimas su Anykščių rajono vadovais

Anykščių miesto istorinėje dalyje

Į aukščiausios Lietuvoje bažnyčios bokštą



Groja varinių pučiamųjų instrumentų kvintetas „BraSSpalvos“. Suomiška polka

2012 m. rugsėjo 17 d., pirmadienis

Prasidėjo Europos paveldo dienos

Banners
Arūnas Giraitis
Rugsėjo 14 d. ant Alantos dvaro rūmų balkono iškilmingai suplevėsavus Europos paveldo dienų vėliavai, oficialiai prasidėjo kasmet vykstančios Europos paveldo dienos. Šiais metais pasirinkta renginių tema – „Vietos dvasia“. Kiekvienas miestelis, kaimas turi savo veidą, turi savo dvasią.

Alantoje yra nemažai kultūros paveldo objektų: Alantos dvaras su peizažiniu parku, didžiulė mūrinė smuklė, medinė žydų sinagoga, senos mokyklos pastatas, alkakalnis, piliakalniai. Netoliese kunkuliuoja šaltinių versmės,  menamoji kūlgrinda ir legendinės Peklos pilies kalnas. Alantos apylinkėse „slepiasi“ žymusis mitologinis Valiulio akmuo, kurį Petras Tarasenka laikė Saulės akmeniu.
Šių metų tema siekiama atkreipti dėmesį į tai, kas sukuria savitą tiek atskiro paminklo, kultūros vertybės, tiek rajono, tiek viso miestelio ar miesto „aurą„ – išskirtinę vietos dvasią. Itin savitas ir išskirtinio dėmesio vertas yra Lietuvos medinis kultūros paveldas. Visuomenei Europos paveldo dienų metu bus suteikta galimybė lankyti įvairius paveldo objektus ir dalyvauti pačiuose įvairiausiuose renginiuose. Visi renginiai yra nemokami.

Idėja pradėti rengti kultūros paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais ir per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių. Nuo 1991 metų Europos Tarybos iniciatyva visoje Europoje imtos rengti Europos paveldo dienos. Jų metu akcentuojami šimtmečius trukę kultūriniai mainai tarp įvairių Europos šalių, šiandien sudarantys valstybių kultūros paveldą.

Europos paveldo dienų „Genius Loci. Vietos dvasia“ programą rasite čia:
http://utenospaveldas.blogspot.com/2012/09/europos-paveldo-dienos-2012.html

Mokslinė konferencija „Atveriant užburtų lobių paslaptis“

Lauko konferencija. Ekskursiją P. Tarasenkos „Užburtų lobių“ takais po Alantos apylinkes veda archeologas doc. Rimvydas Laužikas ir Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė

Peklos pilies kalnas

Alantos dvarvietėje
Mitologinis Valiulio akmuo.
Dr. Jonas Satkūnas,
Doc. Gintautas Zabiela

Paskutinis Alantos dvaro ponas Tadeušas (
aktorius Remigijus Vilkaitis)



Koncertavo folkloro ansamblis „Sedula"
Atkurtus pagal archeologinius radinius kostiumus pristato archeologė Daiva Steponavičienė
Fotosesija su ponu Tadeušu ir kostiumų modeliais

2012 m. rugsėjo 10 d., pirmadienis

Europos paveldo dienos 2012

Anykščių rajonas

Rugsėjo 14 - 19 d.

Edukaciniai užsiėmimai Anykščių moksleiviams, pristatant Anykščių m. kultūros paveldo objektus – Anykščių miesto istorinę dalį, Anykščių Šv. Mato bažnyčią ir jos meno vertybes, aplankant bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelę. Edukacinius užsiėmimus ves Anykščių sakralinio meno centro darbuotojai.
Daugiau informacijos: Daiva Stankevičienė, Anykščių rajono savivaldybės administracija, tel. 8 381 58152, el. p. daiva.stankeviciene@anyksciai.lt .
Renginio organizatorius: Anykščių rajono savivaldybė.

Ignalinos rajonas

Rugsėjo 19 d., trečiadienis

Ignalinos Kultūros ir sporto centre Etninės ir muziejinės veiklos skyriuje (Ateities g. 43, Ignalina) rugsėjo 19 d. pradedama eksponuoti paroda „Ignalinos krašto kultūros ir istorijos paveldo lobynai" . Šioje parodoje bus eksponuojami vertingiausi visų Ignalinos krašto muziejų eksponatai.
Daugiau informacijos: Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Rasa Juodagalvienė, tel. 8 386 52908 (mob. 868699516), arba Etnografė Marija Kirkienė, tel. (8 386) 5 3147.
Renginio organizatorius: Ignalinos rajono savivaldybės administracija ir Ignalinos Kultūros ir sporto centras.

Molėtų rajonas

Rugsėjo 14 d., penktadienis

9.00–17.00 val. Mokslinė konferencija „Atveriant užburtų lobių paslaptis". Moderatorius dr. Vykintas Vaitkevičius
17.00–19.00 val. Teatralizuotas dvarų kultūrą gaivinantis renginys „Alantos dvaras. Ponas išvažiuoja"
Daugiau informacijos apie renginį rasite čia: http://www.kpd.lt/lt/node/2191.
Daugiau informacijos: telefonu 8 682 14595.
Renginio organizatorius: Molėtų rajono savivaldybė ir Molėtų krašto muziejus.

Utenos rajonas

UŽPALIAI

Rudens lygiadienio ir Europos paveldo dienų Užpaliuose renginiai vyks rugsėjo 21–23 d.

Rugsėjo 21 d., penktadienis

9.00 val. Baltų vienybės dienos simbolinių šiaudinių skulptūrų (instaliacijų) edukacinės dirbtuvės Užpalių kultūros centre. Dalyvauja Užpalių gimnazijos, Utenos ir Preili (Latvija) dailės mokyklų moksleiviai.
13.00 val. Seminaras „Užpalių krašto reikšmė Lietuvos istorijos kontekste", kurio metu bus skaitomi pranešimai apie Užpalių krašto istoriją, archeologiją (lektorius – archeologas, archeologijos istorikas, humanitarinių mokslų daktaras tyrinėjęs Užpalių piliakalnius Gintautas Zabiela), etnologiją (lektorė – Užpalių kraštietė etnologė, žurnalistė, tautosakininkė Gražina Kadžytė). Pristatomi Užpalių ir Utenos A. Šapokos gimnazistų debatai kultūros paveldo temomis.

Rugsėjo 22 d. šeštadienis

Nuo 11.00 val. Europos paveldo dienos programos pristatymas visuomenei ir renginiai:
11.00 val. Koncertas prie Krokulės šaltinio (koncertuoja lietuvių ir latvių kanklininkų ansambliai). Koncerto metu legendų apie šaltinį ir Užpalių vietoves teatralizuotas pristatymas.
13.00 val. Jungtinio Utenos (Lietuva) ir Preilių (Latvija) pučiamųjų orkestro koncertas Užpalių centrinėje aikštėje prie Šv. Florijono paminklo.
• Šiaudinių skulptūrų pristatymas-paroda.
• Užpalių krašto tautodailininkų, liaudies meistrų mugė ir amatų pristatymas.
• Teatralizuotas Utenos kultūros centro „Žaliaduonių" teatro pristatymas Užpalių dvaro kieme.
• Taip pat vyks rajono moksleivių fotografijų konkurso ,,Kultūros paveldas Užpalių seniūnijoje" atidarymas, laureatų apdovanojimas Užpalių dvaro administraciniame pastate.
• Dokumentinių istorinių filmų „Užpalių kronikos", „Brukavota gatvė" apie Užpalius pristatymas, senų nuotraukų ekspozicija Užpalių vandens malūne.
• Senosios muzikos koncertas ir Maironio poezijos skaitymai (skaito profesionalus aktorius) Užpalių cerkvėje įprasminant Maironiui skirtus jubiliejinius metus.
• Cerkvės erdvėse eksponuojami profesionalių dailininkų plenero metu sukurti dailės darbai.
Nuo 17.49 val. – Rudens lygiadienio - baltų vienybės dienos programa.
• Šeimyniškių atodangos su konglomerato uola erdvėje profesionalių atlikėjų koncertas.
• Lygiadienio šventimas ir šiaudinių skulptūrų deginimas, vaizdo, garso, šviesų programa. Ekrane bus pristatomos naujai sukurto internetinio tinklalapio projekcijos apie kultūros paveldą, istoriją.

Rugsėjo 23 d., sekmadienis

12.30 Tarptautinės turizmo dienos programa. Paveldo objektų lankymas, ekskursijos (Užpalių dvaro sodyba, Užpalių vandens malūnas, Užpalių Švč. Trejybės bažnyčia, Užpalių Švč. Trejybės bažnyčios varpinė, Užpalių Švč. Trejybės bažnyčios Šv. Antano altorius, Užpalių Švč. Trejybės bažnyčios Švč. Jėzaus širdies altorius, Užpalių mstl. Šv. Florijono paminklas, Linkančių piliakalnis, Lygamiškio piliakalnis, Šeimyniškių piliakalnis, Užpalių piliakalnis, Žaibiškių piliakalnis, Lygamiškio akmuo vad. Laumės valtimi, Krokulės šaltinis su akmeniu, Užpalių Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė, Šeimyniškių Konglomerato atodanga).
Daugiau informacijos: Užpalių informacijos centras „Užpalėvų krivūlė" (Vida Juškienė 8 614 52 411) arba Utenos rajono savivaldybės Kultūros skyrius (vedėja Jūratė Misiūnienė tel. (8 389) 64013, el. p. j.misiuniene@utena.lt ).
Renginio organizatoriai: Utenos rajono savivaldybės Kultūros skyrius ir Užpalių informacijos centras.

Zarasų rajonas

Rugsėjo 14 d., penktadienis

13.00–14.00 val. rajono centrinėje bibliotekoje vyks tarptautinis renginys, skirtas tarptautinio skaitymo skatinimo projektui panaudojant informacines technologijas ir kūrybinę veiklą (reginys finansuojamas iš Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo programos).
Daugiau informacijos: kaimo bibliotekų bibliotekininkai organizuoja šiuos renginius, pasitelkia paveldo savininkų gimines, artimuosius, mokytojus, dirbusius šiuose patalpose...
Renginio organizatorius: Stasė Bikulčiutė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos metodininkė, tel. (8 385) 30 935

Rugsėjo 14–22 d.

15.00–17.00 val. vyks ekskursijos į Stelmužės Viešpaties Jėzaus kryžiaus filijinę bažnyčią-muziejų (dalyvaus rajono bendrojo lavinimo ir žemės ūkio mokyklos).
Daugiau informacijos: Rajono mokyklų vadovai supažindinti su muziejaus darbo grafiku ir atsakinga už bažnyčios-muziejaus darbą.
Renginio organizatorius: Aldona Šakalytė, muziejaus prižiūrėtoja-kasininkė (8 385) 51 587, rajono bendrojo lavinimo ir žemės ūkio mokyklų vadovai

Rugsėjo 15 d., šeštadienis

17.00 val. Štadvilių kaimo Bibliotekoje vyks edukacinė programa ,,Į močiutės skrynią" – kelių kartų laisvalaikio darbeliai (mezgimas, siuvinėjimas, dailės dirbiniai ir kt.), šeimos tradicinių valgių paroda.
Daugiau informacijos: Stasė Bikulčiutė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos metodininkė, tel. (8 385) 30 935
Renginio organizatorius: Dalia Stankevičienė, Štadvilių kaimo bibliotekos vedėja, tel. (8 385) 41 746

Rugsėjo 19 d., trečiadienis

10.00–14.00 val. rajono centrinėje bibliotekoje vyks kūrybiniai užsiėmimai vaikams ir jaunimui ,,Pirmoji fotografinė knygų iliustravimo technika – cianotipija" su senų fotografijos technologijų entuziastu ir žinovu, Vilniaus dizaino kolegijos dėstytoju Gintu Kavoliūnu.
Daugiau informacijos: Stasė Bikulčiutė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos metodininkė, tel. (8 385) 30 935
Renginio organizatorius: Vidmina Alubeckaitė, bibliotekos skyriaus vedėja, tel. (8 385) 52 020 ir Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojas Gintas Kavoliūnas

Rugsėjo 21 d., penktadienis

15.00–19.00 val. Sėlių aikštėje vyks Europos bendradarbiavimo diena (dalyvauja Baltarusijos, Latvijos ir Lietuvos delegacijos).
Daugiau informacijos: renginį organizuoja Zarasų rajono savivaldybės administracija ir Zarasų rajono Kultūros centras
Renginio organizatorius: Vytautas Sekonas, administracijos direktorius, tel. (8 385)37155, kultūros centro darbuotojos: Aleksandra Čižikaitė ir Gražina Jonušaitė

Rugsėjo 22 d. šeštadienis

15.00–19.00 val. Sėlių aikštėje vyks Rudens mugė (dalyvaus tautodailininkai, su savo dirbiniais: dailės, kalvystės medžio, molio amatų eksponatais; koncertuos seniūnijų folkloristai).
Daugiau informacijos: renginį organizuoja Zarasų rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyrius ir Zarasų rajono Kultūros centras specialistė Rima Vitaitė
Renginio organizatorius: Rimantas Zavackas, Kaimo plėtros skyriaus vedėjas, tel. (8 385) 37164, Zarasų rajono Kultūros centro specialistė Rima Vitaitė

Rugsėjo 23 d., sekmadienis

Turmanto kaimo bibliotekoje vyks edukacinė valandėlė ,,Iš mano margos skrynios" – rankdarbių pristatymas.
Daugiau informacijos: Stasė Bikulčiūtė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos metodininkė, tel. (8 385) 30 935
Renginio organizatorius: Turmanto bibliotekos bibliotekininkės Gelena Gurskaja ir Marina Voropajeva, tel. (8 385) 58 354

Rugsėjo 10–17 d.

9.00–17.00 val. Dusetų dailės galerijoje vyks Dusetų krašto dailininkų darbų paroda.
Daugiau informacijos: kultūros centras ir dailės galerija organizavo Dusetų krašto dailininkų darbų parodą, skirtą Europos paveldo dienoms paminėti
Renginio organizatorius: Alvydas Stauskas, Dusetų KC vadovas, tel. (8 385) 56 787

Rugsėjo 11–30 d.

Sadūnų kaimo bibliotekoje veiks paroda ,,Mūsų kaimas". Atidarymas – rugsėjo 11 d. (buvusių dvarų Betiškių ir Narkyčių savininkų giminaičių bei mokytojų pasakojimai, nuotraukos ir kitos surinktos medžiagos pristatymas.
Daugiau informacijos: Stasė Bikulčiūtė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos metodininkė, tel. (8 385) 30 935
Renginio organizatorius: Sadūnų kaimo bibliotekos vedėja Danutė Šakalytė, tel. (8 385) 39 057

Rugsėjo 18–23 d.

9.00–17.00 val. Dusetų dailės galerijoje vyks dailininko R.Bičiūno dailės darbų paroda.
Daugiau informacijos: Dailės galerijos vadovas organizuoja dailininko R.Bičiūno dailės darbų parodą.
Renginio organizatorius: Alvydas Stauskas, Dusetų KC vadovas, tel. (8 385) 56787

Rugsėjo 14–23 d.

9.00–17.00 valandomis galėsite lankyti šias parodas:
• Ligoninės bibliotekoje veiks literatūros ir nuotraukų paroda ,,Prisiminkime...ligoninės istorijos akimirkas".
Renginio organizatorius: ligoninės bibliotekininkė Henrika Brogienė, tel. (8 385) 30 670
• Salako miestelio bibliotekoje veiks informacinių leidinių paroda ,,Išsaugokime praeitį".
Renginio organizatorius: Salako bibliotekos vedėja Danutė Koroliova, tel. (8 385) 59 294
• Antazavės kaimo bibliotekoje veiks Kraštotyros eksponatų paroda ,,Vietos dvasia kultūros paveldo objektuose".
Renginio organizatorius: Antazavės bibliotekos vedėja Danguolė Davainienė, tel. (8 385) 41 380
• Antazavės kaimo bibliotekoje vyks kūrybinis renginys vaikams ir jaunimui ,,Vietinio kultūros paveldo objekto – piliakalnio maketas".
Renginio organizatorius: Antazavės bibliotekos vedėja Danguolė Davainienė, tel. (8 385) 41 380
• Zarasų krašto muziejuje veiks dailės darbų paroda „Dusetų galerijai septyniolika".
Renginio organizatorius: Ilona Vaitkevičienė Zarasų muziejaus direktorė, tel. (8 385) 52 456
Daugiau informacijos apie renginius: Kostas Zaleckas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyriausiasis specialistas, tel. (8 385) 37100, mob.: 8 686 08 106, el. paštas: kostas.zaleckas@zarasai.lt .
Renginių organizatoriai: Zarasų rajono savivaldybė ir kultūrinės Zarasų rajono įstaigos.

2012 m. gegužės 5 d., šeštadienis

Veiklų, kurioms gali būti įsigyjami verslo liudijimai, rūšių sąrašas



Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2011 m. lapkričio 24 d. įsakymas Nr.VA-116
VEIKLŲ, KURIOMIS GALI BŪTI VERČIAMASI TURINT VERSLO LIUDIJIMĄ, RŪŠIŲ KLASIFIKATORIUS

1. Veiklų, kurioms gali būti įsigyjami verslo liudijimai, rūšių sąrašas:
Kodas
Veiklų rūšių pavadinimai
Papildomų veiklos sąlygų žymos
(žymos x ir xx galioja iki
2012-04-30)
Ryšys su ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriumi, patvirtintu Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226 (Žin., 2007, Nr. 119-4877), (2 redakcija, toliau – EVRK)
Veiklos grupė

1
2
3
4
5
002
Medienos ruoša, malkų gamyba, medienos ruošos paslaugų veikla, įskaitant rąstų vežimą miške
*, x
(įeina į EVRK klases 02.20; 02.40)
Paslaugos
003
Prekyba tik ne maisto produktais

(EVRK klasės 45.32; 47.82; 47.89; 47.99; įeina į EVRK klasę 45.40)
Prekyba
004
Prekyba

(EVRK klasės 47.81; 47.82; 47.89; 47.99)
Prekyba
005
Periodinių spaudos leidinių platinimas

(įeina į EVRK klases 58.13; 58.14)
Paslaugos
006
Asmeninių ir namų ūkio reikmenų, išskyrus audiovizualinius kūrinius ir garso įrašus, nuoma
ST
(EVRK klasės 77.21; 77.29)
Paslaugos
007
Kompiuteriniai žaidimai (už kiekvieną komplektą)
ST
(įeina į EVRK klasę 62.09)
Paslaugos
008
Batų valymas

(įeina į EVRK klasę 96.09)
Paslaugos
009
Mokamų tualetų ir svėrimo paslaugos
ST
(įeina į EVRK klasę 96.09)
Paslaugos
010
Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas
ST
(įeina į EVRK klasę 55.20)
Paslaugos
012
Tekstilės pluoštų paruošimas ir verpimas
*, x, ST
(EVRK klasė 13.10)
Paslaugos
013
Gatavų tekstilės gaminių gamyba
*, x, ST
(EVRK klasė 13.92)
Gamyba
014
Drabužių siuvimas, taisymas
*, x, ST
(EVRK klasės 14.11; 14.12; 14.13; 14.14; 14.19; įeina į EVRK klasę 95.29)
Paslaugos
015
Lagaminų, rankinių ir panašių reikmenų, balno reikmenų ir pakinktų gamyba, taisymas
*, x, ST
(EVRK klasė 15.12; įeina į EVRK klasę 95.23)
Paslaugos
016
Avalynės taisymas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 95.23)
Paslaugos
017
Statybinių dailidžių ir stalių dirbinių, medinės taros, kitų medienos gaminių, čiužinių gamyba, remontas
*, x, ST
(EVRK klasės 16.22; 16.23; 16.24; 31.03; įeina į EVRK klases 16.29; 32.99; 33.19)
Paslaugos
018
Dirbinių iš kamštienos, šiaudų, pynimo medžiagų gamyba, vainikų, krepšelių, puokščių, šluotų, šepečių ir kita niekur kitur nepriskirta gamyba (išskyrus apsauginės saugos įrangos gamybą)
*, x, ST
(EVRK klasė 32.91; įeina į EVRK klases 15.12; 16.29; 22.19; 22.29; 25.99; 30.92; 32.99)
Gamyba
019
Keraminių buities ir puošybos gaminių bei dirbinių gamyba
*, x, ST
(EVRK klasė 23.41)
Gamyba
020
Betono, gipso ir cemento gaminių bei dirbinių gamyba ir pastatymas, akmens pjaustymas, formavimas ir apdaila, įskaitant įrašų iškalimą (išpjovimą) paminkliniuose akmenyse
*, x, ST
(EVRK klasė 23.69; įeina į EVRK klasę 23.70)
Paslaugos
021
Statybinių stalių ir dailidžių metalo dirbinių gamyba, įrankių, spynų ir vyrių gamyba, montavimas
*, x, ST
(EVRK klasė 25.72; įeina į EVRK klases 25.12; 25.73; 43.29; 43.32)
Paslaugos
022
Žemės ir miškų ūkio traktorių ir kitų žemės ir miškų ūkio mašinų remontas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 33.12)
Paslaugos
023
Asmeninių ir namų ūkio reikmenų taisymas
x, ST
(EVRK klasės 95.21; 95.23; 95.25; įeina į EVRK klases 95.22; 95.29)
Paslaugos
024
Elektrinių buities reikmenų taisymas
x, ST
(EVRK klasė 95.21; įeina į EVRK klasę 95.22)
Paslaugos
025
Dirbinių iš gintaro ir jo pakaitalų gamyba
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 32.13)
Gamyba
026
Žvejybos reikmenų gamyba, trūklių lervų gaudymas
*, x, ST
(įeina į EVRK klases 03.12; 32.30)
Paslaugos
027
Žvakių ir kitų liejinių iš vaško gamyba
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 32.99)
Gamyba
029
Fotografavimo veikla (išskyrus fotoreporterių veiklą)
x
(įeina į EVRK klasę 74.20)
Paslaugos
030
Knygų įrišimas, apdaila
x, ST
(įeina į EVRK klasę 18.14)
Paslaugos
031
Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla
x, ST
(EVRK klasė 96.02, įeina į EVRK klasę 96.04)
Paslaugos
032
Muzikantų paslaugos (išskyrus koncertinę veiklą)
xx
(įeina į EVRK klasę 90.01)
Paslaugos
033
Poilsio parkų ir paplūdimių veikla, poilsinių transporto priemonių, turistinės stovyklos paslaugų teikimas ir laisvalaikio ir pramogų įrangos, kaip integruotos pramogų paslaugų dalies, trumpalaikė nuoma
x, ST
(įeina į EVRK klases 55.30; 93.29)
Paslaugos
034
Namų ūkio veikla (šeimininkavimas pobūviuose, butų tvarkymas, baldų ir kilimų valymas, vaikų priežiūra, daržų priežiūra, apželdinimas, malkų skaldymas, šiukšlių surinkimas)
x
(įeina į EVRK klases 01.61; 02.20; 38.11; 56.21; 81.21; 81.30; 88.91; 96.01)
Paslaugos
035
Įrankių galandimas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 25.62)
Paslaugos
036
Elektros variklių, generatorių, transformatorių remontas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 33.14)
Paslaugos
037
Kapaviečių priežiūra ir duobkasių paslaugos
x
(įeina į EVRK klasę 96.03)
Paslaugos
038
Krosnių, kaminų ir židinių valymas
x
(įeina į EVRK klasę 81.22)
Paslaugos
039
Meno kūrinių restauravimas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 90.03)
Paslaugos
040
Stiklo išpjovimas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 23.12)
Paslaugos
041
Įvairių tipų laikrodžių ir juvelyrinių dirbinių taisymas
x, ST
(EVRK klasė 95.25)
Paslaugos
042
Dviračių remontas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 95.29)
Paslaugos
043
Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas
ST
(įeina į EVRK klases 55.20; 55.90)
Paslaugos
044
Šviežių ir ilgai išsilaikančių konditerijos kepinių ir pyragaičių gamyba, džiūvėsių ir sausainių gamyba
*, x, ST
(EVRK klasė 10.72; įeina į EVRK klasę 10.71)
Gamyba
045
Kailių išdirbimas ir dažymas, kailinių gaminių ir dirbinių gamyba
*, x, ST
(EVRK klasė 14.20; įeina į EVRK klases 13.20; 13.91; 15.11)
Paslaugos
046
Megztų (trikotažinių) ir nertų medžiagų gamyba, megztų (trikotažinių) ir nertų gaminių bei dirbinių gamyba
*, x, ST
(EVRK klasės 14.31; 14.39; įeina į EVRK klases 13.91; 14.19)
Gamyba
047
Avalynės gamyba
*, x, ST
(EVRK klasė 15.20; įeina į EVRK klasę 16.29)
Gamyba
048
Baldų gamyba
*, x, ST
(EVRK klasės 31.01; 31.02; 31.03; 31.09; įeina į EVRK klasę 29.32)
Gamyba
050
Variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas
x, ST
(EVRK klasė 45.20; įeina į EVRK klasę 52.21)
Paslaugos
051
Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos arba nakvynės ir pusryčių paslaugos)
xx, ST
(įeina į EVRK klases 68.20; 55.20; 55.90)
Paslaugos
052
Žuvų, mėsos ir jų gaminių rūkymas
x, ST
(įeina į EVRK klases 10.13; 10.20)
Paslaugos
053
Vaisių, uogų ir daržovių sulčių gamyba
x, ST
(EVRK klasė 10.32)
Paslaugos
054
Grūdų malimas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 10.61)
Paslaugos
055
Raštinės mašinų, buhalterinių mašinų, kompiuterių ir elektroninės aparatūros priežiūra ir remontas
x, ST
(EVRK klasė 95.11; įeina į EVRK klasę 33.12)
Paslaugos
056
Vertimo veikla (įskaitant nedidelės apimties spausdinimą)
x
(EVRK klasė 74.30; įeina į EVRK klasę 82.19)
Paslaugos
062
Juvelyrinių papuošalų gamyba ir taisymas
*, x, ST
(įeina į EVRK klases 32.12; 95.25)
Paslaugos
063
Dirbtinės bižuterijos gamyba
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 32.13)
Gamyba
064
Filmavimas pramoginiuose renginiuose (išskyrus reportažų, informacinių laidų rengimą ir kitą žurnalistinio ar tiriamojo pobūdžio veiklą)
x
(įeina į EVRK klasę 74.20)
Paslaugos
065
Elektros sistemų įrengimas pastatuose bei elektros įtaisų įrengimas ir remontas
xx
(įeina į EVRK klases 43.21; 43.22)
Paslaugos
067
Taikomosios dailės ir vaizduojamojo meno dirbinių gamyba
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 90.03)
Gamyba
068
Audiovizualinių kūrinių ir (arba) fonogramų bet kokiose laikmenose platinimas (prekyba ir (arba) nuoma)
ST
(įeina į EVRK klases 47.89; 47.99; 77.22)
Paslaugos
069
Dovanų pakavimas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 82.92)
Paslaugos
071
Muzikos instrumentų taisymas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 95.29)
Paslaugos
073
Vonių restauravimas
x
(įeina į EVRK klasę 33.11)
Paslaugos
074
Siuvinėtų dirbinių gamyba ir taisymas
*, x, ST
(įeina į EVRK klases 13.99; 95.29)
Paslaugos
075
Naminių gyvūnėlių kirpimas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 96.09)
Paslaugos
076
Gyvulių traukiamų transporto priemonių, valčių, laivelių (kanojų, baidarių, eldijų), plaustų gamyba
*, ST
(įeina į EVRK klases 30.12; 30.99)
Gamyba
077
Trenerių veikla, jei asmuo nėra sudaręs sporto veiklos sutarties (kontrakto)
xx
(įeina į EVRK klasę 85.51)
Paslaugos
078
Veislinių naminių gyvūnėlių auginimas
*, ST
(įeina į EVRK klasę 01.49)
Gamyba
079
Knygų, žurnalų ir laikraščių nuoma
ST
(įeina į EVRK klasę 77.29)
Paslaugos
080
Kilimų ir kiliminių gaminių taisymas
x, ST
(įeina į EVRK klasę 95.29)
Paslaugos
081
Diskotekos vedėjo veikla
x
(įeina į EVRK klasę 90.01)
Paslaugos
082
Turistų gidų veikla

(įeina į EVRK klasę 79.90)
Paslaugos
084
Gyvulių traukiamų transporto priemonių, valčių, laivelių (kanojų, baidarių, eldijų), plaustų remontas
x, ST
(įeina į EVRK klases 33.15; 33.17)
Paslaugos
085
Statybinės miško medžiagos auginimas (sodinimas, persodinimas, atsodinimas, retinimas)
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 02.10)
Paslaugos
086
Miško daigynų veikla
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 02.10)
Gamyba
088
Medalių, medalionų gamyba
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 32.12)
Gamyba
089
Medvilninių ir lininių audinių audimas
*, x, ST
(įeina į EVRK klasę 13.20)
Gamyba
090
Kopijavimo, šviesoraščio, teksto dauginimo veikla
xx, ST
(įeina į EVRK klasę 82.19)
Paslaugos
091
Astrologijos veikla
ST
(įeina į EVRK klasę 96.09)
Paslaugos
092
Laiptinių valymas
xx
(įeina į EVRK klasę 81.21)
Paslaugos
093
Valčių nuoma
ST
(EVRK klasė 77.21.10)
Paslaugos
094
Dviračių nuoma
ST
(EVRK klasė 77.21.30)
Paslaugos
095
Tekstilės, juvelyrinių dirbinių, drabužių, avalynės nuoma
ST
(įeina į EVRK klasę 77.29)
Paslaugos
096
Langų valymas
x
(įeina į EVRK klasę 81.21)
Paslaugos
098
Gelbėtojų veikla
x
(įeina į EVRK klasę 93.29)
Paslaugos
099
Ateinančių auklių, neįgalių ir kitų asmenų priežiūros veikla
x
(įeina į EVRK klases 88.10; 88.91)
Paslaugos
100
Kalvių (arklių kaustytojų) veikla
ST
(įeina į EVRK klasę 01.62)
Paslaugos
101
Statybos baigimo apdailos ir valymo darbai
x
(EVRK klasės 43.31; 43.32; 43.33; 43.34; įeina į EVRK klasę 43.39)
Paslaugos
102
Specialieji statybos darbai (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas)
xx
(EVRK klasės 43.12; 43.91; įeina į EVRK klasę 43.99)
Paslaugos
103
Kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veikla
x, ST
(įeina į EVRK klases 85.51; 85.52; 85.59)
Paslaugos
104
Vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimas (išskyrus krosnių, aušinimo bokštų, dujų įrangos ir garo vamzdynų įrengimą)
x
(įeina į EVRK klasę 43.22)
Paslaugos
105
Aplinkos tvarkymas, gatvių valymas, sniego ir ledo šalinimas
x
(įeina į EVRK klases 81.29; 81.30)
Paslaugos
2. Papildomų veiklos sąlygų žymų reikšmės:
2.1. „*“ – verslo liudijimas suteikia teisę prekiauti jame nurodytomis savo gamybos prekėmis neįsigijus prekybos verslo liudijimo;
2.2. „ST“ – verslo liudijimuose privalo būti nurodytas veiklos vietos adresas, kuriuo visą ar dalį veiklos laiko būtų vykdoma gamyba, teikiamos paslaugos, prekiaujama ar nuomojamos patalpos, o jei veiklos vieta iš anksto nežinoma – adresas, kuriuo galima būtų susisiekti su verslo liudijimą įsigijusiu asmeniu;
2.3. „x“ – verslo liudijimas nesuteikia teisės parduoti savo gamybos prekių ir teikti paslaugų įmonei ar kitam juridiniam asmeniui, jeigu veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšis yra viena iš veiklos, kuria verčiasi įmonė ar kitas juridinis asmuo, rūšių;
2.4. „xx“ – verslo liudijimas suteikia teisę parduoti savo gamybos prekes ir teikti paslaugas tik gyventojams.
3. Veiklos sąlygų, susijusių su EVRK paaiškinimai:
3.1. Jeigu šio klasifikatoriaus 4 stulpelyje nurodytos EVRK klasės be nuorodos „įeina į“, gyventojas gali verstis visų tose EVRK klasėse nurodytų rūšių veikla, laikantis šio klasifikatoriaus 2 punkte nurodytų veiklos sąlygų, jei atitinkamą veiklą reglamentuojantys teisės aktai ar teismo sprendimai gyventojams nedraudžia verstis tokia veikla;
3.2. Jeigu šio klasifikatoriaus 4 stulpelyje nurodytos EVRK klasės su nuoroda „įeina į“, gyventojas gali verstis tik veiklos pavadinime įrašytos veiklos rūšies veikla, įeinančia į nurodytas EVRK klases, laikantis šio klasifikatoriaus 2 punkte nurodytų veiklos sąlygų, jei atitinkamą veiklą reglamentuojantys teisės aktai ar teismo sprendimai gyventojams nedraudžia verstis tokia veikla.
4. Gyventojas vykdydamas veiklą, kuriai įsigytas verslo liudijimas, turi laikytis verslo liudijime nurodytų teritorinių apribojimų, kurie gali būti tokie:
4.1. veiklą galima vykdyti neribojant veiklos teritorijos;
4.2. veiklą galima vykdyti visoje Lietuvos Respublikoje, išskyrus Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Palangos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus miestų savivaldybių ir Marijampolės bei Neringos savivaldybių teritorijas;
4.3. veiklą galima vykdyti tik konkrečios savivaldybės teritorijoje.
____________________